جزییات توافق آتش بس سوریه

ترکیه و روسیه به عنوان ضمانت‌کنندگان آتش بس میان دولت سوریه و مخالفان این کشور به منظور نظارت بر نقض‌های مربوط به این آتش بس و رعایت آن ایست‌های بازرسی ایجاد می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه حریت، براساس اسناد آتش‌بس که در آن جزییات مکانیسم نظارت بر آتش‌بس و برنامه مذاکرات صلح آمده، به منظور ثبت نقض‌های آتش‌بس تضمین‌کنندگان، ایست‌های بازرسی را در مناطق مسکونی در مجاورت خط تماس میان گروه‌های مختلف ایجاد می‌کنند تا پایبندی گروه‌ها به آتش بس را تضمین کنند.

یکی از مقامات ترکیه نیز تایید کرده است که مقامات ترکیه و روسیه در مناطق مختلف سوریه برای نظارت بر آتش بس مستقر خواهند شد.

یکی دیگر از مقامات این کشور گفته است، ترکیه و روسیه مراکز مشترک نظارتی ایجاد می‌کنند تا اجرای آتش‌بس را پیگیری کنند.

براساس توافق آتش‌بس سوریه، تضمین‌کنندگان این توافق همچنین کمیسیون مشترکی را به عنوان مهم‌ترین نهاد بررسی تمام شکایت‌ها و مسائل مرتبط با نقض آتش‌بس تشکیل خواهند داد.

این کمیسیون مشترک فعالیت‌های ایست‌های بازرسی را برای نظارت بر پایبندی به آتش‌بس از سوی گروه‌های مختلف بحران سوریه، مدیریت می‌کند. دفاتر کمیسیون مشترک ترکیه و روسیه در مسکو و آنکارا قرار خواهد داشت و تضمین‌کنندگان یک کانال ارتباطی مستقیم بین دفاتر ایجاد خواهند کرد.

ترکیه و روسیه به تمامی اقدامات برای حل اختلاف‌ها میان گروه‌های توافق آتش‌بس سوریه دست خواهند زد.

براساس اسناد آتش‌بس، اگر گروه‌ها در دستیابی به توافق شکست بخورند نیز «کمیسیون مشترک از گروه‌های نقض کننده می‌خواهد تا خشونت‌ها را کاهش دهند و به اقداماتی برای کم کردن آسیب‌های وارده به مردم و زیرساخت‌ها دست بزنند.» اگر این درخواست مورد پذیرش آن گروه قرار نگیرد، ترکیه و روسیه اقدامات اجرایی لازم را در قبال آن انجام خواهند داد.

علاوه بر اینها ترکیه و روسیه توافق کرده‌اند تا پیش‌نویس توافق را تهیه و منع گسترده‌تر این توافق را که شامل تمام جزییات دقیق می‌شود به امضا برسانند.

کارشناسان آنکارا و مسکو هشتم یا نهم ژانویه برای هماهنگی درباره توافق آتش‌بس و مذاکرات آستانه با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

توافق دیگری هم برای «ایجاد هیات‌هایی برای آغاز مذاکرات درباره توافق سیاسی با هدف دستیابی به راه‌حلی جامع در بحران سوریه از طریق ابزارهای صلح‌آمیز صورت می‌گیرد. هیاتی از سوی دولت سوریه نیز تشکیل می‌شود و کار مشترک خود را با هیات طرف مخالفان در 15 ژانویه آغاز می‌کند؛ مذاکراتی که با حضور سازمان ملل در آستانه برگزار خواهد شد.

در این میان یکی از مقامات ترکیه می‌گوید: دو مرکز نظارت بر آتش‌بس سراسری در سوریه در آنکارا و مسکو ایجاد شده است و دو کشور از طریق این دفاتر درباره آتش‌بس با یکدیگر در تماس هستند.

منبع : دنیای اقتصاد

باز نشر: اخبار روز اخبار برگزیده اقتصادی

www.BIME1.com

اعطای کد بیمه پاسارگاد

اعطای نمایندگی بیمه پاسارگاد

 

 

اخبار برگزیده

به سایت مشاور رسمی بیمه اشخاص شرکت بیمه پاسارگاد خوش آمدید. امکان تهیه بیمه نامه از سراسر ایران بدون محدودیت امکان پذیر است. کافیست توسط منوی اصلی سایت در سایت عضو شوید.