۱۲۶ میلیون تومان؛ سقف پرداخت خسارت به خودروهای گران‌قیمت

رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: اگر خودرویی معمولی به خودروی گران قیمت خسارت وارد کند حداکثر سقف تعهد مقصر حادثه متناظر با ۱۲۶ میلیون تومان است.

عبدالناصر همتی گفت: براساس قانون جدید بیمه شخص ثالث حداکثر مسئولیت مردم در قبال تصادف با خودروهای گران قیمت معادل ۵۰ درصد بیمه ماه های حرام است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، وی با بیان اینکه امسال دیه در ماه های حرام ۲۵۴ میلیون تومان تعیین شده است، توضیح داد: بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۲۶ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران قیمت از نظر قانون است. از نظر قانون خودروی گران قیمت متعارف ۱۲۶ میلیون تومان است؛ بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با ۱۲۶ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند.

رییس کل بیمه مرکزی توضیح داد: به طور مثال اگر خودرویی ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۴۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۲۶ میلیون تومان یک چهارم ۵۰۰ میلیون تومان محاسبه می شود بنابراین تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۰ میلیون یعنی یک چهارم ۴۰ میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: شرکت های بیمه و فرد مقصر در قبال خودروهای گران قیمت در حد متناظر ۱۲۶ میلیون تومان نسبت به پرداخت خسارت مسئولیت دارند.

همتی با بیان اینکه به همه دارندگان خودرو در کشور توصیه می کنیم حتما بیمه بدنه داشته باشند، تصریح کرد: به دارندگان خودروهای گران قیمت یعنی خودروهای بالای ۱۲۶ میلیون تومان توصیه می کنیم حتما بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت وارد شده به خودروی خود را از طریق بیمه بدنه جبران کنند.

وی گفت: بر اساس این قانون ارزیابان خسارت و کارشناسان رسمی دادگستری موظفند بر مبنای قاعده متناظر خسارت را محاسبه کنند؛ بدین معنا که یک کارشناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت در قبال خسارت ۴۰ میلیون تومانی به یک خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی حداکثر در گزارش خود می تواند ۱۰ میلیون تومان را بنویسد و صاحب خودروی گرانقیمت مابقی خسارت به خودروی خود را باید از طریق بیمه بدنه جبران کند.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه قوه قضائیه هر سال نرخ دیه را اعلام می کند، اظهارداشت: اگر نرخ دیه در سال های آینده افزایش یابد طبعا مبنای تعیین قیمت خودروهای متعارف گران قیمت نیز تغییر خواهد کرد. این قانون هم اینک در حال اجراست در حالی که خیلی از مردم از آن خبر ندارند.

منبع : اقتصاد آنلاین

باز نشر: اخبار روز اخبار برگزیده بیمه

www.BIME1.com

اعطای کد بیمه پاسارگاد

اعطای نمایندگی بیمه پاسارگاد

 

 

اخبار برگزیده

به سایت مشاور رسمی بیمه اشخاص شرکت بیمه پاسارگاد خوش آمدید. امکان تهیه بیمه نامه از سراسر ایران بدون محدودیت امکان پذیر است. کافیست توسط منوی اصلی سایت در سایت عضو شوید.